تبلیغات
روش های نوین تربیت وتدریس

روش های نوین تربیت وتدریس
همیشه نباید ما بزرگترها به کودکان نمره«بیست»بدهیم،بگذاریدیک بار هم آنها به ما «بیست» بدهند
نویسندگان
نظر سنجی
دانش آموز دیپلمه هستم چگونه عشقم را مدیریت کنم تا به اهدافم برسم؟


توصیه هایی مهم برای روز و شب قبل از كنكور

     سرانجام بعد از چندین ماه تلاش و كوشش، حالامی­خواهید در یك روز با حضور در یك آزمون چند ساعته نتیجه كار و زحمات خود را بگیرید؛ پس به توصیه های زیر كاملاً توجه نمایید تا در این روز بتوانید به بهترین نحو از توانایی های خود استفاده كنید. در سال های گذشته داوطلبانی بوده اند كه به خاطر عدم رعایت همین توصیه های ساده ، دچار لطماتی شده اند كه ....!

نكاتی در مورد كارت ورود به جلسه

1.  محل توزیع، تاریخ و نحوه توزیع كارت ورود به جلسه داوطلبان كنكور سراسری از طریق ویژه نامه پیك سنجش منتشر می­شود. در سال گذشته در هفته اول تیر ماه این ویژه نامه منتشر شد.

2.  برای دریافت كارت ورود به جلسه حتماً به موقع مراجعه كنید. معمولاً برگه راهنمایی شركت در آزمون هم داده می­شود فراموش نكنید كه این برگه را هم از مسوولان توزیع كارت گرفته و به دقت مطالعه نمایید.

3.  مشخصات ثبت شده روی كارت را با اطلاعات داوطلبی به طور دقیق كنترل كنید، در صورت عدم تطابق، آن را با نمایندگان سازمان سنجش مستقر در حوزه های توزیع كارت درمیان بگذارید. اگر در این مورد اختلاف یا اشكالی مشاهده كردید ابداً مضطرب نشوید. این مساله به سادگی قابل اصلاح است و مكانیسم اصلاح آن نیز از سوی مسوولان محترم سازمان سنجش تدارك دیده شده است.

4.  شماره داوطلبی خود را قبل از شركت در آزمون یادداشت كرده یا از آن یك كپی تهیه كنید و آن را نزد خود نگه دارید( بهتر است لای
 شناسنامه تان بگذارید) زیرا از روی همین شماره محل حوزه امتحانی را پیدا خواهید كردو به هنگام اعلام نتایج، به آن نیاز خواهید داشت.

5.  زمان برگزاری آزمون گروه های آزمایشی مختلف فرق می­كند. از روی كارت، زمان آزمون گروه خودتان راكنترل كنید.

زمان

پنج شنبه

جمعه

شنبه

صبح

تجربی

ریاضی

زبان

عصر

انسانی

هنر

 

 

 

  

نكاتی در مورد روزوشب قبل از كنكور


نكاتی در مورد روز  وشب  قبل از كنكور

 1. روز قبل از كنكور محل حوزه ی برگزاری خود را به طور دقیق شناسایی كنید و نحوه رسیدن به محل را با توجه به شلوغی مسیر مشخص و تعیین نمایید( روز كنكور ترافیك ویژه خود را دارد كه برای داوطلبان انسانی و تجربی و زبان كه كنكورهای آن ها روز پنج شنبه یا شنبه برگزار می­شود مهم تر است. برای داوطلبان ریاضی و هنر كه روز جمعه امتحان می­دهند، اگر چه احتمال ترافیك كم تر است، ولی احتمال دیرتر پیدا كردن تاكسی و غیره در روز تعطیل را باید در نظر گرفت.) در ضمن به این مساله توجه كنید كه ممكن است حوزه شما هم نام با محلی دیگر باشد لذا به آدرس محل حوزه كاملاً دقت كنید.
 2. در روز قبل از كنكور، درس خواندن به منظور یادگیری حرام است! در صورت نیاز به مطالعه، فقط به دوره نكات مهم بسنده كنید و به هیچ وجه به دوره ی مطالبی كه از نظرتان گنگ یا پیچیده است نپردازید. زیرا مطالعه فشرده در روز آخر هیچ نتیجه ای جز آشفته كردن احتمالی ذهن شما نخواهد داشت.
 3. سعی كنید كه در آرامش كامل به سر ببرید و به شایعات و حرف های پراكنده ای كه درمورد كنكور گفته می­شود اصلاً توجه نكنید. بهتر است كه همراه اعضای خانواده یا دوستان در پارك و هوای آزاد قدم بزنید یا ورزش سبكی( البته نه زیاد) انجام دهید تا شب قبل از كنكور به راحتی بخوابید.

نكاتی در مورد شب قبل از كنكور

1.  درشب قبل از كنكور اصلاً نخوانید. دوره و مباحثه­ی گروهی را هم به هیچ وجه انجام ندهید، چون نتیجه­ای جز افزایش اضطراب نخواهد داشت و موجبات خستگی شما را در روز آزمون فراهم می­كند. به مسایل حاشیه ای فكر نكنید وبگذارید ذهن تان در فضای آرام به استراحت بپردازید. بعضی افراد ممكن است نتوانند فكر كردن به مسائل مختلف را از ذهن شان دور كنند و این امرممكن است و باعث دیر به خواب رفتن آنها شود. در این حالت خاطرات شیرین و مثبت زندگی تان را در ذهن مروركنید و از فكرهای منفی بپرهیزید.

2.  دومداد سیاه پررنگ، پاك كن، تراش و كارت ورود به جلسه، شناسنامه، ساعت وسایر وسایل ضروری را در دم دستتان بگذارید تا صبح با عجله دنبال آن ها نگشته و خدای نكرده چیزی را فراموش نكنید.

3.  همراه داشتن كمی خوراكی( به خصوص با محتوای قندی)، یك بطری كوچك آب یخ زده و دستمال كاغذی در جلسه آزمون خالی از لطف نخواهد بود لذا بهتر است كه از روزهای قبل موارد ذكر شده در شماره های 3 و4 را آماده كنید.

4.  شب كنكور تا دیر وقت بیدار ماندن و درس خواندن(مثلاً تا 2 بعد ازنیمه شب) آن قدر اشتباه بزرگی است كه اصلاً لازم نمی­بینیم توصیه كنیم كه این كار را نكنید!

نكاتی در موردروز كنكور

 1. صبح(یا ظهر روز آزمون در مورد آزمونهایی كه بعد از ظهر است) حتماً صبحانه(یا ناهار) كافی بخورید. كار فكری انرژی می­خواهد و اگر گرسنه باشید تمركز حواس خوبی نخواهید داشت. اما دقت كنید كه در یك ساعت قبل از امتحان، به هیچ وجه غذای سنگین نخورید.
 2. برای حضور در جلسه علاوه بركارت ورودی، شناسنامه یا كارت شناسایی عكس دار معتبر نیز همراه داشته باشید و از بردن مواد خوراكی باحجم زیاد و سایر وسایل اضافی مثل موبایل، كیف دستی، ماشین حساب و غیره خودداری كنید. بهتر است كه یكی از اعضای خانواده، در روز آزمون به هنگام خروج از منزل لوازم شما را كنترل نماید تاچیزی را جا نگذارید.
 3. یك ساعت قبل از شروع آزمون در محل حوزه امتحانی حاضر شوید وبرای این كار وقتتان را طوری تنظیم كنید كه اگر اتفاقی نظیر پنچر شدن ماشین رخ داد، باز هم بتوانید به موقع برسید.
 4. یكی از حالاتی كه برای تعدادی از داوطلبان در ساعاتی قبل از برگزاری آزمون رخ می­دهد  احساسفراموشی مطالبی است كه به خوبی فرا گرفته اند. توجه بفرمایید كه این یك احساس كاذب است و وقوع آن طبیعی است ومعمولاً درهمان دقایق اول شروع آزمون با گرم شدن ذهن ازبین می­رود.

  نكاتی در مورد جلسه­ی كنكور

 1. شماره­ی داوطلبی، اسم و سایر مشخصات روی پاسخ نامه و شماره صندلی خود را با كارت ورود به جلسه تطبیق دهید و مطمئن شوید كه هیچ اختلافی بین آن ها نیست و درضمن امضای پاسخ نامه را در همان ابتدا انجام دهید.
 2. اگر پس از ورود به جلسه مشكلی برای شما پیش آمد مثل كج و كوله بودن صندلی یا نامناسب بودن محلی كه در آن هستید و غیره، جای هیچ گونه نگرانی نیست. در هر حوزه علاوه بر مراقبین، نماینده تام الاختیار و چند نفر دیگر هستندكه به مشكل شما رسیدگی می­كنند اما مساله مهم تر این است كه این ها را مشكل ندانید وترجیحاً وقتتان را به خاطر آن ها تلف نكنید. حالا گیریم كه یك صندلی یك خورده كج و كوله باشد، یا یك خورده صدا بدهد. این ها اصلاً مسائلی نیستند كه ارزش توجه كردن و وقت تلف كردن داشته باشند. به صورت طبیعی، با این قبیل پیش آمدها برخورد كنید واین شما هستید كه می­توانید این مشكلات را كوچك تر از آن بدانید كه بخواهند دركارشما وقفه­ای ایجاد كنند.
 3. حتماً به وقت تعیین شده برای پاسخ گویی به سوالات توجه جدی كنید. در تنظیم وقت نه آن قدر وسواس به خرج دهید كه هر لحظه به ساعت نگاه كنید ونه آن قدر بی خیال شوید كه آخر هر درس لحظه به ساعت نگاه كنید سعی كنید به ازای هر 10 یا 15 سوال نگاهی به ساعت بیاندازید.
 4. دررابطه باترتیب پاسخ گویی به سوالات دروس مختلف، ترتیبی كه در دفترچه سوالات رعایت شده تقریباً منطقی ترین شكل است. اما ممكن است كسی در درس خاصی استعداد و توانایی ویژه ای داشته باشد یا علاقه ی زیادی به یك درس به خصوص داشته باشد و بتواند با سرعت زیادی به آنها پاسخ دهد در این صورت تصمیم با خود اوست.
 5. نكته بسیار مهم تر این كه حتماً پاسخ هرسوال را با چك كردن شماره ی آن در پاسخ نامه وارد كنید. علامت زدن اشتباه سوال ها كه گاه  به دلیل عادت به پشت سر هم پر كردن خانه های پاسخ نامه پیش می­آید یكی از اشتباهات رایج دركنكور است.
 6. محل گزینه صحیح راكاملاً پر كنید( وسواس هم به خرج ندهید) در صورت حذف یا تعویض گزینه انتخاب شده ، محل پاسخ قبلی را به طور كامل پاك كنید .از مداد اتود (معروف به مداد نوكی!) استفاده نكنید. چون علاوه بر گرفتن وقت بیش تر در پر كردن خانه های پاسخ نامه در تصحیح پاسخ برگ ها هم اشكال ایجاد می­كند.
 7. پس از پایان سوالات هر درس، لحظاتی كوتاه چشمانتان را ببندید( حتی به كوتاهی 15-10 ثانیه) و استراحت كنید در این مدت سعی كنید در كمال آرامش به هیچ چیز فكر نكنید زیرا خیره شدن به سوالات، چشم ها را زود خسته می­كند باهمین استراحت كوتاه، جلوی بسیاری از خطاهای چشمی را خواهید گرفت.
 8. قبل از این كه به گزینه ها توجه كنید، اصل سوال را بدون حذف هیچ كلمه ای به طور كامل و بدون عجله بخوانید. خیلی مواقع توضیحات سوال، شمارابه پاسخ صحیح هدایت می­كند. به بعضی كلمات كلیدی هم دقت كنید، كلماتی مانند: كدام یك درست است، كدام نادرست  است، حداكثر، حداقل و.... . به منفی بودن یا مثبت بودن جلمه­ی صورت سوال دقت ویژه بفرمایید . هر چهار گزینه را حتماً بخوانید. گاه پیش می­آید كه مثلاً داوطلب با دیدن گزینه ی(1) به اشتباه فكر می­كند كه همین گزینه درست است و می­زند و می­رود، درحالی كه اگر هر 4 گزینه را می­خواند ، مثلاً با دیدن گزینه ی( 4 ) كه گزینه ی درست بوده به اشتباه خود پی می­برده است.
 9. به هیچ وجه، ناراحت سوالاتی كه پاسخ نداده اید نباشید زیرا حتماً نفرات اول كنكور هم به همه ی درس ها، پاسخ 100% نمی­دهند.به هیچ وجه اجازه ندهید كه روحیه خود را به خاطر پاسخ ندادن به چند سوال از دست بدهید و اگر درس هم خیلی سخت تر از سطح انتظار شما باشد برای سایر داوطلبان نیز چنین خواهد بود. به همین جهت از همین حالا خود را آماده كنید كه ممكن است نتوانید به بعضی سوالات پاسخ دهید. به خصوص گاهی پیش می­آید كه در یك آزمون، ( 4-3 )سوال اول یك درس، همگی سخت هستند. در این حالت ابداً نگران نشوید و فكر نكنید كه كاردارد خراب می­شود. مطمئن باشید كه تعداد كل سوالات سخت تغییر چندانی نكرده و فقط ترتیب قضیه عوض شده است. یعنی حتماً تعداد زیادی سوالات آسان و متوسط در ادامه ی سوالات وجود دارد. در این حالت بر روی سوالات سخت اولیه مكث نكنید  وبا سرعت و شادابی! از روی آن ها عبور كنید. بعد اگر وقت اضافه آوردید، بر می­گردید و به این سوالات سخت هم جواب می­دهید.
 10. به هیچ وجه، روی یك سوال بیش از حد مكث نكنید. حتماً اگر بتوانید به سوالاتی بعد از چند دقیع پاسخ دهید باز هم به تلف كردن وقتش نمی­ارزد؛ زیرا در همان سری سوالات، خیلی سوال های آسان تری هست كه حتماً می­توانید به آن ها جواب دهید. حال اگر با این كار( یعنی اتلاف وقت زیاد برای حل یك سوال سخت) در انتهای آزمون وقت كم بیاورید ومثلاً نتوانید 10 سوال آخر را بخوانید، مطمئن باشید بین آنها حداقل 3الی4 سوال بوده كه به راحتی با یك نگاه قابل پاسخ دادن بوده وشما آن ها را در ازای حل یك سوال سخت از دست داده اید( تازه معلوم نیست مساله ای كه آدم با آن 4یا5 دقیقه كلنجار برود حتماً هم درست حل شده باشد!) در ضمن اگر در نهایت بین دو گزینه شك داشتید واز غلط بودن دو گزینه دیگر هم مطمئن بودید، طبق حساب احتمالات و اصول منطق بایستی به صورت تصادفی یكی از دو گزینه ی باقی ماند را بزنید. امتیازات حاصل از این عمل، طبق حساب احتمالات به نفع شماست. به جز این حالت، در هیچ حالت دیگری گزینه­ای را به صورت تصادفی انتخاب نكنید.
 11. برای هر درس در دور اول به سوالاتی پاسخ دهید كه بلافاصله یا با كمی صرف وقت می­توانید به پاسخ صحیح آنها برسید و سوالاتی كه ممكن است با صرف وقت بیش تر جوابشان را بیاید یا بین دو گزینه شك دارید را با علامت یك تیك(√) مشخص نمایید و سوالات سختی كه پاسخ آن ها را اصلاً نمی­دانید یا بین سه گزینه شك دارید را باعلامت دوتیك(√√) مشخص كنید.
 12. سوالاتی راكه در دور اول با دقت و اطمینان پاسخ داده اید، بهتر است كه در دور دوم نخوانید زیرا ممكن است جواب درست را به غلط تبدیل كنید(معمولاً اولین حدس صحیح ترین می­باشد) در دور دوم ( بعد از دیدن همه ی سوالات دفترچه عمومی یا اختصاصی) ابتدا سراغ سوالات یك تیك و در صورت وجود وقت كافی به سراغ سوالات دو تیك بروید.

زیرا خیلی چیزها كه در اثر نگرانی فكر می­كردید فراموش كرده اید ممكن است به یادتان آمده باشد.

امیدواریم با رعایت نكات یاد شده،  در آزمونی كه طی چند ساعت نتیجه­ی این مدت برنامه ریزی و تلاش شما را تعیین می­كند به موقعیت معقولی كه انتظار دارید دست یابید و رعایت همین نكات بعضاً ظریف، كارآیی شما را در روز آزمون افزایش دهد تا..............

( لطفاً جای خالی را خودتان پر كنید!)

نویسنده: دکتر نکویی

 
طبقه بندی: کنکور،
برچسب ها: کنکور،
[ پنجشنبه 27 مهر 1391 ] [ 05:30 ب.ظ ] [ مجید رحمانی ]

.: Weblog Themes By Mah Music :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ توسط مجید رحمانی،مشاور واستاد دانشگاه دررشته فلسفه تربیت تهیه گردیده است
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
} } document.onmousedown=noRightClick داغ کن - کلوب دات کام -download2">@moshavereschool