تبلیغات
روش های نوین تربیت وتدریس

روش های نوین تربیت وتدریس
همیشه نباید ما بزرگترها به کودکان نمره«بیست»بدهیم،بگذاریدیک بار هم آنها به ما «بیست» بدهند
نویسندگان
نظر سنجی
دانش آموز دیپلمه هستم چگونه عشقم را مدیریت کنم تا به اهدافم برسم؟


نمونه زیر درکتاب (مهمانی) نوشته افلاطون است که دیوتم ،راهب معبد به سقراط سفارش می کند:

«برای اینکه انسان درراه درست به سوی این مقصد پیش برود،باید درآغاز جوانی،به زیبایی جسمانی توجه کند وعشق خود رامنحصر به یک تن زیبا کند تااینکه کم کم پی ببرد که زیبایی که دراین تن است،خواهر زیبایی است که درتن دیگر است وتشخیص بدهد که همه ی این زیبائیها ،پرتوی از زیبایی یگانه اند.

پس ازین مقام،به مقامی می رسد که زیبایی روان راگرانبها تر از زیبایی تن می بیند ووقتی با روانی زیبا آشنا می شود،با آنکه زیبایی تن آن چندان درخششی ندارد،باز هم به این روان عشق می ورزد؛پس این ،مقام تشخیص زیبایی اخلاق وادب می رسد وزیبایی تن، برای او دیگر چندان اعتباری ندارد.

 پس ازاین مقام،به زیبایی دانش پی می برد ونظر خود را به حوزه وسیعی که زیبایی گرقته است ،متوجه می کند وبیش ازاین ،دربندگی زیایی فردی نمی ماند؛بلکه برعکس،بانظاره به حوزه وسیع زیبایی به مقامی می رسد که تولید جزئی نیست،واز شوق بی پایان او به دانایی،اندیشه هایی زائیده می شوند،واین اندیشه ها او رابه این شنا سایی می رسانند که دانش یکی است وموضوع این دانش یکتا،همانا زیبایی است.

سقراط،هر چند می توانی به خود زحمت بده که جان تو متوجه سخن من باشد.وقتی انسان ،درحوزه ی چیز های مربوط به عشق، تا این حد پیش رفت، یعنی چیز های زیبا رایکی پس از دیگری نظاره کرد،ناگهان زیبایی خاصی ،که طبیعت شگفت انگیزی دارد،برای او آشکار می شودوهمین زیبایی است که علت همه ی کوشش هایی است که پیش از این شرح دادم. آن زیبایی که وجود آن جاوید است ودست تولد واز میان رفتن وافزایش وکاهش، به دامان آن نمی رسد؛آن زیبایی که نه از این نظر زیبا واز نظر دیگر زشت ،ونه گاهی زیبا وگاهی زشت،ونه دراینجا زیبا ودرجای دیگر زشت؛ونه دراین نسبت زیبا ودرنسبت دیگر زشت،ونه به چشم این مردم زیبا وبه چشم مردم دیگر زشت است.

عاشق این زیبایی آن راچون گفتار زیبا ویا دانش زیبا وچون صفت  یک شخص زنده در زمین یا درآسمان تصور نمی کند؛بلکه آن رابه خودی خود وبه خود، وجاودان هوراه با خود،ودر«یک صورتی» خود آن تصور می کند... راه راست برای پی بردن به مهمات عشق ،این است که اززیبایی هایی این جهان شروع کنیم وهدف ما زیبایی به خودی خود باشدودائما خود را بالا ببریم »

 

     انتخاب متن وتایپ: مجید رحمانی-وبلاگ: majid-1350.mihanblog.com

     برگرفته از کتاب«درآمدی به فلسفه» نوشته دکتر میر عبدالحسین نقیب زاده
طبقه بندی: روانشناسی، راز های تربیتی، تربیت انسان، راز های زندگی،
[ یکشنبه 9 اسفند 1388 ] [ 11:27 ب.ظ ] [ مجید رحمانی ]

.: Weblog Themes By Mah Music :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ توسط مجید رحمانی،مشاور واستاد دانشگاه دررشته فلسفه تربیت تهیه گردیده است
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
} } document.onmousedown=noRightClick داغ کن - کلوب دات کام -download2">@moshavereschool